Unit HomeUnitsIII MIGCommandsEOTGCO
III Marine Expeditionary Force

 

III Marine Expeditionary Force

Forward - Faithful - Focused

Okinawa, Japan
LTCOL KEVIN J. HALPIN
Expeditionary Operations Training Group 
Officer In Charge

 

Recruit Halpin reported to Boot Camp at MCRD Parris Island, SC on 19 May 1992. Upon completion of recruit training, PFC Halpin reported to CO G, 2nd BN, 25th Marines in Dover, NJ to serve as a Basic Rifleman. In March 1993, PFC Halpin transferred to CO B, 8th Tank BN, Syracuse, NY to serve as an M1A1 Tank Mechanic trained at Marine Corps Detachment, US Army Armor Center, Fort Knox, KY. Cpl Halpin was selected for the Active Reserve (AR) program and reported to MCSSS MCB Camp Lejeune, NC in July 1996 for training as an Automotive Mechanic prior to joining I&I Staff, 6th Motor Transport BN, New Haven, CT. He began his studies at the State University of New York (SUNY) College at Cortland and received his degree in 1996 from the University of the State of New York Regents College in Albany, NY with a BS in Liberal Studies and concentrations in Health and Sociology.  He was commissioned a 2ndLt on 14 August 1998.


Upon completion of The Basic School he reported to Naval Aviation Training Command in Pensacola, FL and was designated a Naval Aviator in April 2001.   In May 2001, 1stLt Halpin reported to Marine Heavy Helicopter Training Squadron 302 at MCAS New River, NC for Replacement Aircrew Training in the CH-53E “Super Stallion.”  Upon completion of initial training in November 2001 he was designated a CH-53E Helicopter Second Pilot (H2P).  In December 2001, he reported to Marine Heavy Helicopter Squadron 462, Marine Aircraft Group 16 at MCAS Miramar, CA. 

 

While assigned to HMH-462 Heavy Haulers, Capt Halpin served as Flight Equipment Officer, Ground Training/NBC Officer, and Assistant S-4 Officer.  From Jan-Jul 2002, he deployed to Okinawa, JP as part of the Unit Deployment Program (UDP).  From Feb-Sep 2003, he deployed to Kuwait and Iraq for OPERATION IRAQI FREEDOM (OIF). 

 

Upon return from his second deployment, Capt Halpin transferred to HMH-361 Flying Tigers where he served as the Intelligence and Force Protection Officer. He deployed from Aug 2004-Mar 2005 in support of OIF II-2.

 

Capt Halpin returned to HMH-462 and served as the Ground Safety/NATOPS Officer.  From Dec 2005-Jul 2006, he deployed to Okinawa, JP and joined HMM-262 Flying Tigers as part of the 31st MEU. During this deployment, he served as the CH-53E Quality Assurance Officer. Upon return to HMH-462, he served as the Assistant Maintenance Officer.

 

In June 2007, Capt Halpin reported to HMH-363, MAG-24, MCBH Kaneohe, HI where he served as S-4 Officer, Squadron WTI/PTO, and Operations Officer.  He attended Weapons and Tactics Instructor (WTI) Course 2-08 in spring 2008.  From Jul 2008-Feb 2007, he deployed with the Red Lions to Iraq as the squadron WTI/PTO in support of OIF 8.2.  Upon return, Maj Halpin assumed the duties of Operations Officer and deployed to Afghanistan in support of OEF from Mar 2010-Sep 2010. 

 

In October 2010, Maj Halpin assumed the duties of Officer in Charge, Marine Aviation Training Systems Site (MATSS) Kaneohe Bay, HI, I MAW ATS. While MATTS OIC, he served as the MAG-24 Flight Leadership Standardization Evaluator (FLSE) and the Contracting Officer Representative (COR) for MAG-24 Flight Simulators.

 

Maj Halpin attended the Air Command and Staff College at Maxwell AFB, Montgomery, AL from Jul 2012-Jun 2013. He graduated with a Masters in Military Operational Arts and Science.

 

Maj Halpin reported to H&HS, MCAS Miramar in June 2013 and qualified to fly the UC-35 Citation for Operational Support Airlift (OSA). He served as Executive Officer, Ground Operations Officer, and VMR Pilot Training Officer.  He deployed to Qatar from Aug-Nov 2016 as part of VMR DET FWD, MARCENT and served as VMR DET S-1, S-4, and S-6 Officer. 

 

Maj Halpin reported to III MEF, Okinawa, JP in June 2015 as Assistant Officer in Charge, III EOTG. In February 2016, LtCol Halpin assumed the duties of EOTG Officer in Charge.

 

LtCol Halpin’s personal decorations include Air Medal-Individual Action, Air Medal-Strike/Flight numeral “17”, Navy and Marine Corps Commendation Medal with three gold stars, and Selected Marine Corps Reserve Medal.